Najčastejšie kladené otázky

Aký častý je výskyt inkontinencie?

Týmto problémom trpia ľudia všetkých vekových kategórií, pričom sedemkrát až osemkrát častejšie sa vyskytuje u žien ako u mužov.

Patrí nutne k starobe?

Inkontinencia nie je niečo, čo nutne patrí k starobe. Napriek tomu môžu určité zmeny spojené s vekom zapríčiniť únik moču, napríklad pokles estrogénu po menopauze u žien a zväčšenie prostaty u mužov.

Prečo sa inkontinencia vyskytuje častejšie u žien ako u mužov?

Močový mechúr a močové cesty u žien sú úplne odlišné od mužských orgánov. Ženy sú citlivejšie napríklad na poškodenie svalov počas pôrodu, obezitu alebo infekcie, ktoré môžu byť príčinou úniku moču.

Vedie pôrod vždy k problémom s inkontinenciou?

Určite nie. Väčšina žien, ktoré majú deti, netrpia inkontinenciou. Ak áno, nejde zväčša o vážny problém, ale o dočasné nepohodlie, vyskytujúce sa krátko pred pôrodom alebo po pôrode.

Nejde len o zachovanie kontroly nad únikom moču a pachy?

Inkontinencia nie je iba otázkou hygieny. Je rozumné, aby osoba trpiaca inkontinenciou problém konzultovala so svojím lekárom, ktorý vykoná dôkladné vyšetrenie.

Čo znamená hyperaktívny močový mechúr?

Hyperaktívny močový mechúr je iným označením pre urgentnú inkontinenciu, podráždený močový mechúr alebo nečakané stiahnutie svalov vedúce k vytlačeniu moču z močového mechúra.

Čo s tým môžeme robiť?

U všetkých foriem inkontinencie možno takmer vždy nájsť riešenie. Medzi možnú liečbu patrí napríklad posilnenie svalov panvového dna. Okrem toho sa inkontinencia môže vyskytnúť ako komplikácia u iných chorôb, či problémov alebo v dôsledku užívania niektorých liekov. Aj v týchto prípadoch sa dá problém riešiť.

Môžu mať stravovacie návyky vplyv na únik moču?

Áno, môže pomôcť, ak budete dbať na to, čo jete a pijete. Pite veľa tekutín : minimálne 1-1,5 litra denne. Vyhnite sa nápojom, ktoré spôsobujú nadmernú tvorbu moču, ako je káva a alkohol. Obmedzte tiež kyslé ovocné šťavy, ako je grapefruitová či paradajková šťava, pretože môžu dráždiť močový mechúr. Tiež zápcha môže prispievať k inkontinencii. Strava bohatá na vlákninu a pravidelná stolica môžu pomôcť.

Ovplyvňuje hmotnosť únik moču?

Áno. Dokonca iba niekoľko kilogramov navyše už môže mať vplyv na inkontinenciu. Schudnutie o päť až desať percent môže pomôcť zmierniť únik moču, pretože stratou hmotnosti sa zníži tlak na svaly panvového dna.

Má zmysel vykonávať cviky na posilnenie svalov panvového dna?

Váš lekár vám môže odporučiť cvičenie svalov panvového dna, ktoré vedie k ich posilneniu.

Čo znamená tréning močového mechúra?

Trénovanie močového mechúra môže byť tiež účinné, pretože pomáha predlžovať dobu medzi močením. Ak Vám lekár predpíše trénovanie močového mechúra, je pre úspešnú liečbu dôležité, aby ste si viedli denník inkontinencie a zaznamenávali do neho aj svoje denné aktivity.

Ako je to vlastne s liekmi, pomáhajú?

V niektorých prípadoch vám môže lekár predpísať lieky alebo kombináciu liekov a úpravy návykov, vedúce k obnoveniu kontroly nad močovým mechúrom. Môže sa stať, že aj lieky spôsobujú únik moču. Z tohto dôvodu je dôležité, aby váš lekár vedel o všetkých liekoch, ktoré užívate na predpis aj bez predpisu. Všetky lieky by mali byť užívané po konzultácii s lekárom.

Musím sa podrobiť operácii?

Operácia je jedným z mnohých spôsobov, ako riešiť problém s inkontinenciou, ale zvyčajne sa k nej pristupuje len u osôb, pre ktoré je tento zákrok vhodný a u ktorých všetky iné možnosti neviedli k požadovanému výsledku. Váš lekár určí, aká je pre vás najlepšia liečba.

Pracuje sa na liečbe inkontinencie? Ako ďaleko je tento výskum?

Lekárska veda objavuje denne nové možnosti liečby a kontroly inkontinencie. Operácie sa stávajú menej invazívne, nemajú toľko vedľajších účinkov a rehabilitácia je rýchlejšia. Existuje stále viac liekov a v posledných rokoch sa zlepšila aj kvalita absorpčných produktov.

Absorbujú menštruačné a slipové vložky aj moč?

Menštruačné vložky či slipové vložky nie sú určené pre absorpciu moču. Produkty špeciálne určené pre únik moču vám ponúkajú dostatočnú istotu pri vykonávaní všetkých vašich bežných aktivít. V súčasnej dobe existuje široká škála vložiek a slipových vložiek na únik moču. Každý si vyberie vyhovujúci produkt. Inkontinenčné produkty sú dostupné v lekárňach a v predajniach zdravotníckych potrieb. Pred ich zakúpením sa vždy poraďte s lekárnikom.