Inkontinencia

Viete, že viac ako 800 tisíc ľudí na Slovensku sa stretáva s únikom moču? Bez ohľadu na zrelosť našej spoločnosti, zostáva únik moču jednou z tém, o ktorej váhame hovoriť so svojou rodinou, priateľmi a dokonca aj so svojim lekárom. Nie je to niečo, za čo sa treba hanbiť. Napriek všeobecnému názoru je únik moču prekvapivo častým javom. Inkontinenciu je možné vždy držať pod kontrolou, aby Vás čo najmenej zaťažovala vo Vašich každodenných aktivitách.

1

Čo je inkontinencia?

Inkontinencia je samovoľný únik moču alebo stolice z dôvodu straty kontroly nad močovým mechúrom alebo črevami.

Močová inkontinencia je porucha funkcie močového mechúra alebo zvierača močového mechúra, čím dochádza k samovoľnému úniku moču. Množstvo únikov moču môže byť rôzne, od občasných, nepatrných únikov - niekoľko kvapiek moču, až k úplnej strate kontroly a stálemu nekontrolovateľnému pomočovaniu.

Inkontinencia nie je choroba ani stav, ktorý nutne patrí k starobe alebo je nevyhnutná u žien po pôrode. Ide o fyziologický problém, ktorý je vždy dôsledkom iných, často skrytých zdravotných problémov.

Väčšie povedomie o tomto probléme vedie k tomu, že inkontinencia je v našej modernej spoločnosti lepšie prijímaná. Ľudia s inkontinenciou môžu viesť plnohodnotný aktívny život a môžu robiť všetky veci, po ktorých túžia a ktoré chcú robiť.

2

Nie ste si istí ako spoznáte príznaky inkontinencie?

Skúste si odpovedať, či u vás často dochádza k nasledujúcim situáciám. Ak na niektorú z otázok odpoviete kladne, potom je dôležité váš problém okamžite začať riešiť. Navštívte svojho lekára - aby Váš lekár posúdil, či ide o inkontinenciu a odporučí Vám najvhodnejší spôsob liečby a pomôcky, ktoré budú presne vyhovovať Vašim potrebám.

  • Chodíte viac ako šesťkrát za deň na toaletu?
  • Musíte v noci viackrát kvôli nutkaniu na toaletu vstávať?
  • Cítite náhle nutkanie na toaletu, ktoré nemôžete dostatočne dlho vydržať?
  • Máte mokrú, či vlhkú spodnú bielizeň?
  • Máte často ťažkosti s močením alebo je močenie bolestivé?
  • Dochádza u Vás k úniku moču pri smiechu, kýchaní alebo kašli?