Mýty a fakty
Hovoriť o inkontinencii je v dnešnej dobe stále ešte tabu. Ľudia trpiaci inkontinenciou o tomto probléme otvorene nehovoria a preto sa v súvislosti s ňou objavujú stále určité mýty.
1. MÝTUS: „Inkontinencia je choroba“
Inkontinencia nie je choroba. Ide o fyzický problém, ktorý je dôsledkom nejakej inej, často skrytej zdravotnej komplikácie. Preto je dôležité navštíviť lekára a nechať si stanoviť diagnózu, o aký typ inkontinencie ide. Liečba tohto stavu často vedie k zníženiu problémov s únikom moču.
2. MÝTUS: „Iba staršie osoby sú inkontinentné“
Viac ako 800 tisíc ľudí vo veku nad 35 rokov prichádza do styku s inkontinenciou. Vyskytuje sa sedem až osemkrát častejšie u žien ako u mužov. Približne 20% mužov starších ako 65 rokov trpí únikom moču. Inkontinencia sa vyskytuje častejšie vo vyššom veku, ale môže sa tiež vyskytovať u žien po pôrode. Približne 9 % detí vo veku 5 až 11 rokov zažije nočné pomočovanie.
3. MÝTUS: „Horšie to nebude" alebo "Zlepší sa to samo“
Muži a ženy trpiace inkontinenciou všeobecne uvádzajú, že sa ich problémy časom zhoršujú. Problémy sami o sebe nezmiznú, na ich zmiernenie je nevyhnutná aktívna spolupráca s odborníkom. Našťastie, takmer vždy sa nájde spôsob, ako inkontinenciu riešiť. Vždy však musíte vedieť, na koho sa obrátiť. Pre začiatok je vhodné zveriť sa svojmu lekárovi. Ak sa ukáže, že jednoduché opatrenia nepomáhajú, dostanete odporúčanie k fyzioterapeutovi alebo špecialistovi na inkontinenciu.
4. MÝTUS: „Pitie menšieho množstva tekutín pomôže“
Naopak: viac koncentrovaný moč v dôsledku nižšieho príjmu tekutín môže v skutočnosti dráždiť váš močový mechúr a viesť k vážnym problémom, ako je zápal alebo dehydratácia. Okrem toho nedostatočný príjem tekutín vedie k zápche, čím sa celá situácia ešte zhoršuje.
5. MÝTUS: „Ochrana pri inkontinencii nemôže byť diskrétna“
Vďaka vývoju v oblasti absorpčných techník sú objemné ochranné pomôcky v súčasnosti nahradené tenkými, diskrétnymi produktami. Používajte vždy také produkty, ktoré sú špeciálne vyvinuté pre absorbovanie moču. Tieto produkty vám pomôžu aj pri neutralizácii pachov. Obyčajné dámske vložky a bežné slipové vložky túto ochranu neponúkajú.
6. MÝTUS: „Je čas spomaliť alebo zmeniť svoj každodenný rozvrh“
Inkontinencia môže byť v mnohých prípadoch liečená a vždy udržiavaná pod kontrolou. Nemala by vás obmedzovať vo vašich fyzických aktivitách. Preto je dôležité, aby ste sa snažili pokračovať vo vašich bežných športových aktivitách a trávení voľného času. Vďaka pohybu si navyše udržujete správnu hmotnosť, čo je dôležité, pretože zvýšenie hmotnosti sťažuje kontrolu nad močovým mechúrom. S produktami Depend® sa môžete aj naďalej venovať tomu, čo robíte najradšej.